دغدغه والدین: چگونگی صحبت با فرزند در مورد سیگار
دغدغه والدین: چگونگی صحبت با فرزند در مورد سیگار

والدین مهم‌ترین منبع و الگو برای جلوگیری از گرایش فرزندان خود به کشیدن سیگار هستند.والدین مهم‌ترین منبع و الگو برای جلوگیری از گرایش فرزندان خود به کشیدن سیگار هستند.

راه ترک سیگار

موارد زیر شما را در این مورد راهنمایی می‌کند:

·     نمونه خوبی برای فرزندان خود باشید. اگر سیگاری هستید جلو فرزندان خود سیگار نکشید و همچنین سیگار را دور از دسترس ان‌ها بگذارید، چرا که خوردن تنباکو توسط کودکان نوپا خطرناک و مرگ بار است. بهترین کار این است که سیگار را ترک کنید. علت ترک سیگار را به کودکان خود شرح دهید اگر هم نمی‌توانید ترک کنید لااقل بگویید که آرزوی این کار را دارید و چقدر از این که به سیگار معتاد شده‌اید پشیمان هستید. بدانید که اگر ترک کنید به فرزندان خود نیز کمک کرده‌اید. کودکانی که والدینشان ترک کرده‌اند، 30درصد کم‌تر از والدین ترک نکرده، به سیگار روی می‌آورند.

·     به طور واضح و صریح منظور خود را به فرزندتان توضیح دهید.

·     بر روی اثرات و عواقب فوری سیگار مانند بوی بد دهان، بو گرفتن لباس‌ها، دندان‌های زرد و اثر بر فعالیت‌های ورزشی تمرکز کنید. فقط اگر کودک شما توانایی درک کافی داشته باشد در مورد رابطه سیگار با بیماری‌ها و مرگ صحبت کنید.

·     راه‌های تطابق و سازگاری با فشارهای زندگی را به کودکان خود بیاموزید. به آن‌ها گوش دهید و با آن‌ها همدلی داشته باشید و از آن‌ها حمایت کنید و اجازه دهید احساسات خود را بیان کنند. خود انگاره و اعتماد به نفس آن‌ها را پرورش دهید.

·     با آن‌ها در مورد مشکلات صحبت کنید و مهارت‌های حل مسئله را به آن‌ها بیاموزید. به آن‌ها اجازه دهید تا خود تصمیم گیری و انتخاب کنند.

·     قوانین خانه را برای آن‌ها به طور واضح و روشن بیان کنید. با ثبات باشید. در صورت زیر پا گذاشتن قوانین، از آن‌ها چشم پوشی نکنید.

·     بر برنامه‌های تلویزیونی که تماشا می‌کنند و سایر موارد مانند مجلات ،بازی‌های کامپیوتری، اینترنت و فیلم‌ها نظارت کنید. در مورد ماهیت تبلیغات و بدآموزی و دروغ‌های آن‌ها صحبت کنید.

·     در مراسم و اتفاقات روزمره زندگی (شام، مراسم خانوادگی و ...) شرکت کنید. با هم بودن خانواده برای پیشگیری بسیار مهم و مؤثر است. به کودکان خود بیاموزید چگونه با فشارها و درخواست‌های نا به جای دیگران مقاومت کنند. اکثر مشکلاتی که کودکان مجبور به مقابله با آن‌ها هستند، در اثر فشارهای اجتماعی اطرافیان و سایر کودکان به وجود می‌آید.

در مورد افراد، اقوام یا دوستانی که در اثر ابتلا به بیماری‌های ناشی از کشیدن سیگار فوت شده‌اند با فرزندان خود صحبت کنید. 


  نظرات

profile photo

ممنون همین...

سپاس گزار

on 1393/09/01 10:48:20 ب.ظ
profile photo

واقعا راست مي گين منم دقيقا به همين نتيجه تو زندگيم رسيدم

سپاس

on 1393/08/30 12:54:10 ق.ظ
profile photo

مفید بود.ممنون

نظر جدید

on 1392/10/08 01:03:20 ب.ظ

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر

پست الکترونیک: info@tadbirenasir.com

آدرس کلینیک های ترک سیگار تدبیر نصیر با مدیریت دکتر نصیر دهقان:

شعبه 1 : کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، کوچه مجد، ساختمان پزشکان درمان، طبقه اول

(در این مرکز پژوهش و تحقیقات سیگار و داروهای گیاهی صورت می گیرد و جهت ویزیت به کلینیک سعادت آباد مراجه شود )        

شعبه 2 : سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، خیابان مجد، پلاک 8، درمانگاه تخصصی سعادت آباد، طبقه اول

(پیش از مراجعه هماهنگی شود)                        تلفن :                           9-22371401 داخلی 2101 و 2102

                    Google PageRank Checker

پزشک طب سنتی   |   ترک سیگار    |   سایت پزشکی    |   طب سنتی    |   روابط زناشویی

بهینه سازی سایت توسط احسان نصیری

دوره رایگان ترک سیگار

ثبت نام رایگان دوره

*ترک سیگار*

فقط کافیست روی تصویر زیر کلیک کنید و نام و ایمیل خود را وارد نمایید تا کتاب راهنمای آموزشی ترک سیگار و همایش دود ممنوع کاملاً رایگان برای شما ارسال خواهد شد.  دسته بندی موضوعات

Skip Navigation Links.

دپارتمان آموزش و تحقیقتدبیر نصیر

پر بازديدترين مقالات كلينيك ترك سيگار

والدین مهم‌ترین منبع و الگو برای جلوگیری از گرایش فرزندان خود به کشیدن سیگار هستند.
  
هیچ کس سیگار کشیدن را با روزی 20 نخ و یا بیشتر شروع نمی کند . کم کم شروع می کند و مصرفش را به تدریج افزایش می دهد .
  
به نظرم بیش از 20 سال می‌شد که مادرم به من می‌گفت :« سیگارت را ترک کن، به نیکوتین معتاد شدی » . اما من هر بار این طور جواب می‌دادم : «نیکوتین چیزی است که از آن لذت می‌برم  و ..
  
اصولاً وقتی شک به وجود می‌آید مردم همان کاری را انجام می‌دهند که قبلاً انجام می‌دادند. زمانی که می‌خواهند آرامش بیشتری داشته باشند سیگاری روشن می‌کنند و زمانی که دچار فشار عصبی می‌شوند مجدداً سیگار دیگری روشن می‌کنند تا به نظر خودشان قبراق شوند و خس...
  
وقتی سیگار را ترک کردم واقعاً وزن کم کردم . مزه غذایم خیلی بهتر شد و از سوء هاضمه رهایی یافتم . متوجه شدم که چون می‌دانم تمایل به نیکوتین یعنی چه ، لازم نیست آن را جایگزین کنم . چیزی را که جایگزین آن کردم چند پیام بود .
  
از کار افتادن ماهیچه قلب با انفارکتوس میوکارد، نزد ورزشکاران معتاد به سیگار و دیگر مواد دخانی فراوانتر است. مسمومیت از توتون احتمال نخستین انفارکتوس را به بیش از ۲ بار افزایش می دهد. این عامل همراه با عامل های دیگر در ورزشکاران، خطر انفارکتوس را ۶ ...
  

مقالات برگزيده

مدیریت بر مبنای هدف در بیمارستان ها به استقرار اهداف مشخصی در قالب زمان معین و تشریک مساعی کارکنان در اجرای آنها منجر می شود. از این رو لازم است ترکیب مناسبی از اخلاقیات و اجرای اصول ارائه خدمات بهداشتی ایجاد گردد که خود مستلزم مهندسی مجدد ارزش ها و...