داستان ترک سیگار یک نفر...
داستان ترک سیگار یک نفر...

به نظرم بیش از 20 سال می‌شد که مادرم به من می‌گفت :« سیگارت را ترک کن، به نیکوتین معتاد شدی » .

اما من هر بار این طور جواب می‌دادم : «نیکوتین چیزی است که از آن لذت می‌برم و ..


 به نظرم بیش از 20 سال می‌شد که مادرم به من می‌گفت :« سیگارت را ترک کن، به نیکوتین معتاد شدی » .


ترک سیگار

اما من هر بار این طور جواب می‌دادم : «نیکوتین چیزی است که از آن لذت می‌برم و هر وقت بخواهم می‌توانم کنارش بگذارم ». هر وقت با او حرف می‌زدم و اندکی بدخلقی می‌کردم، سر به سرم می‌گذاشت و گفتگویمان را قطع می‌کرد تا بگوید که شاهد علائم دیر شدن سیگار در من است ... و باید بزنم بیرون و یک نخ بکشم و دوباره به گفتگو برگردم . می‌گفتم که اگر سیگار بخواهم یکی دارم و فقط به این خاطر که او با حرف من موافق نیست نباید موضوع گفتگو را عوض کند .

در این زمان ، من او را به گوش نکردن متهم می‌کردم ، بیرون می‌رفتم و سیگاری می‌کشیدم . حین سیگار کشیدن با خود زمزمه می‌کردم که مادرم مرا درک نمی‌کند . سیگار که تمام می‌شد آرام‌تر می‌شدم . بعد به گفتگو با مادرم برمی گشتم و خاطرنشان می‌کردم که تصمیم گرفته‌ام سیگار بکشم ، و علت اینکه منطقی‌تر شده‌ام این است که به مدت 5 دقیقه از مادرم دور بوده‌ام .

مادرم وقتی جوان تر بود، پرستاری محترم بود و از خیلی‌ها از جمله مبتلایان به مشکلات اعتیاد مراقبت می‌کرد. از نظر او ، وقتی در مورد نابودی جسم افراد سخن می‌گوییم فرق زیادی بین اعتیاد به مواد مخدر قوی ، الکل و سیگار وجود ندارد . او سعی می‌کرد با بیان داستان‌های کسانی که به علت سیگار کشیدن مبتلا به انسداد سرخ رگ و در نتیجه قطع پا شده بودند ، یا به خاطر سرطان حنجره به کمک یک جعبه صحبت می‌کردند ، مرا بترساند . شاید با خودتان فکر کرده باشید که اگر مادر آدم یک پرستار مخالف سیگار باشد ، خوب معلوم است آدم به چه درکی می‌رسد . ولی مشکل اینجا بود که من کاملاً ماهیت اعتیاد را درک نمی‌کردم . قطعاً باور نداشتم که در یک دنیای متمدن می‌توانیم به شرکت‌ها اجازه دهیم محصولی را تولید کنند که مزیت آن ، کشتن زودتر آدم‌ها ، ثروتمند کردن برخی شرکت‌ها و کار ریختن روی سر سازمان بیمه خدمات درمانی باشد .

یادم می‌آید وقتی 18 ساله بودم با مادرم در بیمارستان کوچکی در کنار تخت پدربزرگم نشسته بودیم و پدربزرگ نفس‌های آخرش را می‌کشید . او مبتلا به آمفیزیم شده بود . در این بیماری ، مایعات اضافی بدن وارد ریه‌ها شده و باعث خفه شدن تدریجی می‌شود. در ماه‌های پایانی ، نفس کشیدن بیشتر شبیه غل غل و قلپ قلپ آب می‌شود و کمتر شباهت چندانی به خروج هوا از ریه‌ها دارد . از آنجایی که می‌دانستم پدربزرگم یک سیگاری قهار است و بیماری‌اش کاملاً با سیگار پیوند خورده ، می‌توانستم سیگار را از همان اول ترک کنم . شبی که پدربزرگم مرد 20 نخ سیگار کشیدم . اولین نخ را ده دقیقه پس از مرگش یعنی زمانی که بیرون از بیمارستان ایستاده بودم کشیدم . مادربزرگم هنوز زنده است . او بیش از 90 سال سن دارد و اگر سیگار نمی‌کشید شاید خلأ خیلی قبراق و سرحال بود . جای تأسف است که این زهرماری باعث می‌شود عمر میلیون‌ها نفر کوتاه شود بدون اینکه هیچ سودی برایشان داشته باشد .

مادرم از این ناراحت می‌شود که مردم اطلاعات درست و حسابی در مورد ماهیت مواد اعتیاد آور مانند نیکوتین ندارند . من یک بچه کله شق بودم . به حرف هیچ کس گوش نمی‌دادم ، و مثل خیلی از دیگر جوان‌ها باید همه چیز را خود شخصاً می‌آزمودم . گاهی سرم به سنگ می‌خورد و گاهی قبل از اینکه چنین شود از تجارب دیگران استفاده می‌کردم . هر چند مادرم به مدت 22 سال به من گفت که سیگار یک ماده اعتیاد آور است ولی تا نزدیکی‌های 40 سالگی به این حرف نرسیدم .

از نظر من ، سیگار نکشیدن تجربه‌ای لذت بخش بود . هر روز که سیگار نمی‌کشیدم از روز بعد دل پذیر تر می شد. وقتی برای اولین بار سیگار را ترک کردم و دیگر افراد را می‌دیدم ، خدا را شکر کردم که دیگر مجبور نیستم سیگار بکشم . هر چند دلیل نیاز نداشتن به سیگار مثل دلیل نیاز نداشتن به نیکوتین است ؛ ولی جواب یا جواب‌هایی که شما مثل دلیل نیاز نداشتن به نیکوتین است ؛ ولی جواب یا جواب‌هایی که شما در مورد عدم علاقه به سیگار بیان می‌کنید می‌تواند با جواب‌های من متفاوت باشد . پیش خودتان بعد از اینکه در مورد همه دلایل علاقه به سیگار فکر کردید، خودتان متوجه می‌شوید که چرا تمایل به سیگار ندارید .

حتی اگر در قبال سیگار کشیدن ، جایزه دریافت کنید . وقتی از ترک موفقیت آمیز صحبت می‌کنیم منظورم کسانی هستند که ترک کرده‌اند و دلشان دیگر برای سیگار کشیدن تنگ نمی‌شود .

 وقتی همه جواب‌هایتان را یک جا جمع کنید متوجه می‌شوید که لازم نیست برای چنین چیزی دلتان تنگ شود . حتی اگر یک آدم با اعتماد به نفس باشید ، این آزادی نوظهور که از سیگار نکشیدن حاصل می‌شود لذت بخش خواهد بود و به عنوان یک فرد غیر سیگاری به شما خوش بینی نسبت به آینده می‌دهد .

 

وقتی به این حس برسید که اصلا نمی‌خواهید سیگار بکشید حس بسیار لذت بخشی به شما دست می‌دهد.  نظرات

profile photo

من به کمک دوره شما سیگارم را ترک کردم واقعا ممونم

سپاس گزار

on 1393/11/20 09:55:16 ق.ظ
profile photo

به نظر من تاثیر اطرافیان در اولین سیگار ها بسیار بسیار مهمه

تاثیر

on 1393/09/30 10:16:52 ق.ظ
profile photo

من به کمک شما سیگارم را ترک کردم خدا خیرتان دهد

قدردانی

on 1393/09/29 04:53:07 ب.ظ
profile photo

من به کمک شما سیگارم را گذاشتم کنار نمی دونم چه جوری و با چه کلماتی از شما تشکر کنم خدا خیرتان دهد

نفیسه

on 1393/09/22 09:59:51 ق.ظ
profile photo

من مي خوام اين كارها را بكنم كه ديگه همسرم سيگار نكشه خدا كنه جواب بده

افسانه

on 1393/08/30 12:38:56 ق.ظ
profile photo

عوارض سیگار

سيگار ام الامراضه...

on 1393/08/30 12:37:12 ق.ظ
profile photo

عالي بود ممنون

تشکر

on 1393/08/30 12:35:24 ق.ظ

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر

پست الکترونیک: info@tadbirenasir.com

آدرس کلینیک های ترک سیگار تدبیر نصیر با مدیریت دکتر نصیر دهقان:

شعبه 1 : کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، کوچه مجد، ساختمان پزشکان درمان، طبقه اول

(در این مرکز پژوهش و تحقیقات سیگار و داروهای گیاهی صورت می گیرد و جهت ویزیت به کلینیک سعادت آباد مراجه شود )        

شعبه 2 : سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، خیابان مجد، پلاک 8، درمانگاه تخصصی سعادت آباد، طبقه اول

(پیش از مراجعه هماهنگی شود)                        تلفن :                           9-22371401 داخلی 2101 و 2102

                    Google PageRank Checker

پزشک طب سنتی   |   ترک سیگار    |   سایت پزشکی    |   طب سنتی    |   روابط زناشویی

بهینه سازی سایت توسط احسان نصیری

دوره رایگان ترک سیگار

ثبت نام رایگان دوره

*ترک سیگار*

فقط کافیست روی تصویر زیر کلیک کنید و نام و ایمیل خود را وارد نمایید تا کتاب راهنمای آموزشی ترک سیگار و همایش دود ممنوع کاملاً رایگان برای شما ارسال خواهد شد.  دسته بندی موضوعات

Skip Navigation Links.

دپارتمان آموزش و تحقیقتدبیر نصیر

پر بازديدترين مقالات كلينيك ترك سيگار

به نظرم بیش از 20 سال می‌شد که مادرم به من می‌گفت :« سیگارت را ترک کن، به نیکوتین معتاد شدی » . اما من هر بار این طور جواب می‌دادم : «نیکوتین چیزی است که از آن لذت می‌برم  و ..
  
اصولاً وقتی شک به وجود می‌آید مردم همان کاری را انجام می‌دهند که قبلاً انجام می‌دادند. زمانی که می‌خواهند آرامش بیشتری داشته باشند سیگاری روشن می‌کنند و زمانی که دچار فشار عصبی می‌شوند مجدداً سیگار دیگری روشن می‌کنند تا به نظر خودشان قبراق شوند و خس...
  
وقتی سیگار را ترک کردم واقعاً وزن کم کردم . مزه غذایم خیلی بهتر شد و از سوء هاضمه رهایی یافتم . متوجه شدم که چون می‌دانم تمایل به نیکوتین یعنی چه ، لازم نیست آن را جایگزین کنم . چیزی را که جایگزین آن کردم چند پیام بود .
  
از کار افتادن ماهیچه قلب با انفارکتوس میوکارد، نزد ورزشکاران معتاد به سیگار و دیگر مواد دخانی فراوانتر است. مسمومیت از توتون احتمال نخستین انفارکتوس را به بیش از ۲ بار افزایش می دهد. این عامل همراه با عامل های دیگر در ورزشکاران، خطر انفارکتوس را ۶ ...
  
مسئله این است که بر اثر گذشت زمان، فرد میان سال سیگاری، به دخانیات وابسته شده و به عبارت دیگر، معتاد شده است و به‌دلیل اعتیاد به نیکوتین و دیگر مواد اعتیادزای سیگار، آن‌را مصرف می‌کند نه به علت تأثیر همسالان
  
هرکار بکنید اعم از اینکه شدیدتر سیگار بکشید ، بیشتر سیگار بکشید ، سوراخ ها ی فیلتر را بپوشانید تا ته فیلتر سیگار بکشید ، سیگارتان یا پیپتان کلفت تر باشد ، پک های طولانی تر بکشید و غیره ، بدنتان به شما می گوید که کجا زیاده روری کرده ای
  

مقالات برگزيده

مدیریت بر مبنای هدف در بیمارستان ها به استقرار اهداف مشخصی در قالب زمان معین و تشریک مساعی کارکنان در اجرای آنها منجر می شود. از این رو لازم است ترکیب مناسبی از اخلاقیات و اجرای اصول ارائه خدمات بهداشتی ایجاد گردد که خود مستلزم مهندسی مجدد ارزش ها و...